«Досить Фіцо»: у Словаччині тривають демонстрації проти уряду, який намагається розпустити спеціальну антикорупційну прокуратуру
Що сталося?
У Словаччині тривають антиурядові протести з грудня 2023 року. За словами організаторів, у столиці Братиславі на мітинг вийшла рекордні 27 тисяч людей.
Про це пише словацьке видання «Aktuality».
Усього до протестів 25 січня долучилися 24 словацьких міста. Минулого тижня, за оцінками поліції, на акції протесту вийшло приблизно 26 тисяч осіб.
Активісти виступають проти змін у Кримінальному кодексі Словаччини, зокрема помʼякшення покарання та розпуск спеціальної прокуратури, яка займалася антикорупційними розслідуваннями.
Претензії висловлюють премʼєр-міністру Словаччини Роберту Фіцо та його уряду.
«Ми не готові здаватися. Ми посилимо наш тиск. Ми будемо захищати справедливість і свободу в нашій країні», — сказав лідер опозиційної ліберальної партії «Прогресивна Словаччина» Міхал Шимечка на акції в столиці, Братиславі.
Активісти серед іншого скандували «Мафія» і «Фіцо — бандит».
Нагадаємо, 25 жовтня лідер проросійської партії «Smer» Роберт Фіцо вчетверте став Премʼєр-міністром Словаччини. Після перемоги на виборах «Smer», «Hlas» та «Словацька національна партія» підписали угоду про коаліцію.
Які зміни пропонує уряд Фіцо?
Коаліція чинного премʼєра Словаччини Роберта Фіцо хоче ліквідувати спеціальну прокуратуру, як займається справами про хабарництво, організовану злочинність та екстремізм. Розслідування цих справ планують передати регіональним прокуратурам.
Зміни у Кримінальному кодексі передбачатимуть також помʼякшення покарання, зокрема, за корупційні злочини, можливість умовного терміну, та скороченні строків давності, за якими можна закривати справу.
25 січня коаліція Фіцо проголосувала за прискорену парламентську процедуру для ухвалення цих змін. Законопроєкт не розглядатимуть експерти та інші люди, що беруть у звичайних законодавчих процедурах.
«Відсутність експертного обговорення примножує ризики, пов'язані з цією поправкою, оскільки немає аналізу всіх її практичних і технічних наслідків», — застерігала президентка Словаччини Зузана Чапутова.
Окрім того, депутати обмежили обговорення у першому з трьох парламентських читань.
Фіцо стверджує, що словацькі вироки є занадто суворими порівняно з багатьма європейськими країнами, і звинувачує Офіс спецпрокуратури в упередженому ставленні до його партії.
«У Словаччині немає іншої установи, де загроза основним правам і свободам словацьких громадян була б такою ж гострою, як у випадку зі спеціальною прокуратурою», — прокоментував словацький премʼєр.
Яка реакція всередині країни та у світі?
Президентка Словаччини Зузана Чапутова закликала урядовців переглянути зміни до кримінального кодексу і розпуск спецпрокуратури.
«Запропоновані поправки у нинішньому вигляді суперечитимуть Конституції Словаччини і порушуватимуть принципи верховенства права», — заявила Чапутова.
У грудні 2023 року Зузана Чапутова вже попереджала парламент, що найімовірніше накладе вето на прискорені зміни до кримінального законодавства, якщо законопроєкт не матиме належного обговорення.
Європейський парламент також розкритикував реформу кримінального кодексу. Євродепутати ухвалили резолюцію, у якій поставили під сумнів здатність Словаччини боротися з корупцією та захищати бюджет ЄС, якщо ухвалить подібні зміни.
«Європарламент особливо стурбований невиправданим використанням прискореної процедури реформування Кримінального кодексу [Словаччини] та розпуском Спеціальної прокуратури. Ці зміни загрожують цілісності судових процесів і підривають боротьбу ЄС проти шахрайства», — йдеться на сайті Європарламенту.