Рекрутингова агенція для суддів. Як працює Вища кваліфікаційна комісія
Минулого року Європейська комісія висунула сім вимог, які Україна має виконати перед початком переговорів про вступ до Євросоюзу. Другою визначили завершення перевірки доброчесності кандидатів у члени Вищої ради правосуддя (ВРП) та відбір кандидатів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС).
Якщо провести просту аналогію, то ВККС — це рекрутинговий відділ, який відбирає суддів в усі суди України, перевіряє кандидатів і проводить іспити. ВРП — це відділ кадрів, який ухвалює рішення про призначення, звільнення, переведення суддів, розглядає скарги на них і дає дозвіл на затримання чи арешт. Оновлена ВРП запрацювала у січні 2023 року, ВККС — у червні.
У матеріалі розповідаємо про брак суддів в Україні та про орган, який буде заповнювати вакантні посади.
Брак кадрів у суддівському корпусі
В Україні понад дві тисячі вакантних посад суддів — фактично кожна третя посада незаповнена, бо з 2019 року добір був зупинений. Тоді Володимир Зеленський і парламент нового скликання розпустили попередній склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Новий не сформували через спротив колишнього складу Вищої ради правосуддя.
ВККС і ВРП — органи, відповідальні за кадрові питання в судовій гілці влади. Вища кваліфікаційна комісія добирає суддів, оцінює їх та проводить конкурси на посади. Вища рада правосуддя після цього призначає їх. Поки органи не були сформовані, за три роки жодного нового суддю не призначили на посаду.
Велика кількість вакансій суддівських посад призводить до того, що слухання призначаються через великі проміжки часу, а справи довго розглядаються.
В апеляційних судах по всій Україні зараз 687 вакансій — тобто більше ніж 50% посад незаповнені. Наприклад, в Сумському апеляційному судді працюють чотири судді. Якщо бодай два з них підуть у відставку, суд припинить працювати. У Харківському — заповнені тільки 13 з 60 посад. Щотижня суддів ще звільняють, вони йдуть у відставку або досягають пенсійного віку.
Що робить ВККС?
1 червня Вища рада правосуддя призначила новий склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів. До ВККС входить 16 членів, вісім з них є суддями або суддями у відставці. Головою обрали суддю Київського апеляційного суду Романа Ігнатова.
Фундація «DEJURE» раніше висловлювала сумніви щодо доброчесності двох новообраних членів:
- суддя у відставці Володимир Луганський закрив щонайменше 54 справи щодо нетверезого водіння за спливом строків. За однією із таких справ проти Луганського порушили дисциплінарне провадження за затягування розгляду;
- екссуддя Людмила Волкова неправдиво висвітлила зміст розмови із суддею Сергієм Бондаренком. Волкова прагнула приховати, що голова апеляційного суду Черкаської області Володимир Бабенко тиснув на Бондаренка, аби той ухвалив «зручне» рішення у справі службового приміщення заводу «Азот» олігарха Дмитра Фірташа.
Основні завдання ВККС зараз — провести конкурс, щоб заповнити вакантні посади, і завершити кваліфікаційне оцінювання суддів, які вже працюють. Але про це по черзі.
- Комісія оголосила найбільший за всю історію України конкурс на зайняття вакантних посад суддів:
- 532 посад в апеляційних судах;
- 560 посад у місцевих судах.
В Україні конкурс у місцеві суди проведуть вже вдесяте, а в апеляційну інстанцію — вперше, бо оголошений у 2019 році конкурс не відбувся через припинення повноважень попереднього складу ВККС.
«Процедура конкурсу: кращий у рейтингу обирає першим з усіх посад, другий — другим і так до кінця рейтингового списку, поки не закінчаться посади. На думку членів Комісії, саме така процедура буде найбільш прозорою та чесною», — зазначив секретар другої палати ВККС Сергій Чумак під час пресконференції з нагоди 100 днів роботи нового складу Комісії.
Насамперед Комісія проведе конкурси в місцеві суди: адміністративні — 1 грудня 2023 року, господарські — 8 грудня 2023 року та загальні суди — 15-17 грудня 2023 року.
- Кваліфікаційне оцінювання уже чинних суддів має визначити їх відповідність критеріям професійності та доброчесності. Негативний результат є підставою для звільнення судді.
Станом на початок роботи нового складу ВККС у червні 2023 року, нараховувалось 365 так званих «суддів-пʼятирічок». До судової реформи 2016 року суддів призначали на пʼятирічний термін, а тільки після нього — на пожиттєвий. Термін їх повноважень вже сплив, ці судді не можуть розглядати справи доки не пройдуть оцінювання ВККС і не будуть перепризначеними.
Інші судді теж мають пройти оцінювання для підтвердження професійного рівня та відповідності обійнятій посаді. У пріоритеті судді з великих міст — Києва, Одеси, Дніпра, Львова. Кваліфікаційне оцінювання відновиться 16 жовтня.
В сухому залишку, ВККС має набрати понад дві тисячі нових суддів та провести кваліфікаційне оцінювання такої самої кількості. Від цього напряму залежить, як у наступні роки буде виглядати судова система України. Якщо склад ВККС обирається на чотири роки, то судді обіймають посаду безстроково.