«Сьогодні ми усі повинні інвестувати в наближення справедливого й стабільного миру», — Зеленський під час виступу на Всесвітньому економічному форумі у Давосі
Під час виступу перед учасниками спеціального засідання форуму в Давосі Володимир Зеленський заявив, що до повномасштабного вторгнення міжнародні партнери постійно закликали Україну «не ескалювати ситуацію».
«Кожне "не ескалюйте", адресоване нам, звучало для Путіна як "ти переможеш". Ми просили нові види озброєнь, а у відповідь чули: "не ескалюйте". Але потім зброя надійшла, і ескалації не сталося. Російська ракета впала на територію НАТО — у відповідь знову було "не ескалюйте". Але відплата в ту мить могла б багато чого навчити Росію й додала б Заходу необхідної впевненості. Ми говорили про блокування транзиту санкційних товарів до Калінінграда, але відповідь була: "не ескалюйте". Повна сила санкцій могла б змусити Путіна піти на поступки», — сказав Зеленський.
Президент України наголосив, що через заклик не провокувати ескалацію було втрачено час, життя багатьох українських найдосвідченіших воїнів, які воювали з 2014 року, та деякі можливості.
Він наголосив, що російська агресія спрямована не лише на Україну: РФ втручається в життя африканських країн від Судану до Малі, бере участь у війні в Сирії, співпрацює з Іраном та Північною Кореєю.
«Якщо хтось думає, що йдеться лише про Україну, то він глибоко помиляється. Можливі напрямки й навіть часові межі нової російської агресії поза Україною стають все більш очевидними», — додав він.
Президент України наголосив, що вдячний за санкції, які Захід вже наклав на РФ, але «очевидною слабкістю Заходу є те, що ядерна промисловість Росії досі не перебуває під світовими санкціями».
У Давосі Українська делегація провела зустріч радників із питань національної безпеки щодо імплементації так званої «формули миру». У ній взяли участь представники понад 80 країн та міжнародних інституцій. Це вже четверта подібна зустріч.
Крім цього, українська делегація зустрілася з президенткою Швейцарії, представниками держав Азії, Африки, Латинської Америки та Океанії, Генеральним секретарем НАТО, з представниками великого світового бізнесу та найбільшими фінансовими фондами. Також вони зустрілися з державним секретарем США Ентоні Блінкеном, президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн, із королем та прем’єр-міністром Бельгії, прем’єр-міністром В'єтнаму, президентом Гани та президентом Польщі Дудою.
Зокрема, з Блінкеном українська делегація оговорила оборонну співпрацю і посилення протиповітряної оборони та далекобійних спроможностей України. А з Урсулою фон дер Ляєн домовилися про початок скринінгу українського законодавства, що є одним із кроків у напрямку відкриття переговорів щодо членства України у Євросоюзі.