Вибори в Словаччині: хто основні кандидати й що вони пропонують у відносинах з Україною?
Що сталося?
23 березня в Словаччині пройшов перший тур президентських виборів. До цього в країні наприкінці вересня 2023 року минули парламентські, де перемогла партія «Smer», яку очолює прем’єр Роберт Фіцо.
Лідером соціологічних прогнозів був експрем’єр, а сьогодні — спікер Національної ради Словаччини (парламенту) Петер Пеллегріні.
Однак перемогу здобув колишній Міністр закордонних справ країни Іван Корчок. За підсумками першого туру він отримав 42.51% голосів, а за Пеллегріні віддали 37.02%. Решта кандидатів набрала менш ніж 15% голосів.
Переможця визначить другий тур національного голосування, який, як очікується, відбудеться 6 квітня.
Чому Зузанна Чапутова не буде балотуватися?
Ще в червні 2023 року чинна президентка Зузанна Чапутова заявила, що не буде балотуватися на другий президентський термін. Таке рішення вона пояснила тим, що взяла до уваги свою сім'ю, та тим, що після виборів у неї вже не вистачить сил виконувати мандат ще п'ять років.
«Ця заява — одна з найважчих, які я коли-небудь робила у своєму житті й, мабуть, коли-небудь зроблю. Я пережила чотири найважчі роки свого життя — як професійного, так і людського — і ось-ось буде п'ятий, який навряд чи буде легшим»,
— сказала вона.
Це рішення Чапутова ухвалила на фоні значної суспільної довіри. Станом на першу половину 2023 року президентка тривалий час була найпопулярнішим політиком у Словаччині. Тоді главі держави довіряли 43% респондентів. Другий за популярністю був Петер Пеллегріні, якого підтримували 36% опитаних.
Що відомо про Івана Корчока?
Іван Корчок був Міністром закордонних справ в уряді Ігоря Матовича (2020-2021 роки) та Постійним представником Словаччини в ЄС, головою делегації на переговорах про вступ країни до НАТО у 2003 році, а також послом у Німеччині та США.
Він оголосив про своє бажання балотуватися за місяць до парламентських виборів, наприкінці серпня 2023 року. Зузанна Чапутова опосередковано підтримала його кандидатуру. Він прихильний до Європейського Союзу, НАТО та західної траєкторії зовнішньої політики Словаччини.
Корчок йде в президенти як самовисуванець, проте його кандидатуру підтримує більшість опозиційних сил: ліволіберальна «Прогресивна Словаччина», а також праві консерватори з партії «Свобода та справедливість» та Християнсько-демократичного руху.
Чим відомий Петер Пеллегріні і які у нього зв'язки з Кремлем?
Петер Пеллегріні є коаліційним партнером Роберта Фіцо. Пеллегріні є лідером партії «Hlas», що входить у парламентську коаліцію з партією «Smer», яку очолює прем’єр Роберт Фіцо, та «Словацькою національною партією».
Він обійняв посаду Прем’єр-міністра Словаччини у 2018 році після того, як Роберт Фіцо був змушений піти у відставку на тлі скандалу щодо вбивства журналіста-розслідувача Яна Куцяка та його нареченої Мартіни Кушнірової (він розслідував ухилення від сплати податків, деякі з яких були пов'язані з партією «Smer», яку очолює Фіцо — ред.).
Нещодавнє розслідування видання «Vsquare» показує, що Угорщина та Росія співпрацювали під час виборів у Словаччині 2020 року, щоб допомогти словацькому уряду залишитися при владі, і все на прохання тодішнього Прем’єр-міністра Словаччини Петера Пеллегріні.
Журналісти з покликанням на розвідку пишуть, що Пеллегріні таємно попросив Орбана допомогти організувати офіційне запрошення до Москви, стверджуючи, що такий візит привабить словацький електорат і підвищить його шанси на виборах. Цю зустріч таки організували буквально за кілька днів до парламентських виборів у Словаччині. Угорщина була зацікавлена в такій зустрічі, аби вплинути на прагматичну співпрацю між країнами «Вишеградської четвірки», куди входять Чехія, Польща, Угорщина та Словаччина.
Що пропонують кандидати у відносинах з Україною?
Іван Корчок виступає за продовження підтримки України у війні.
Під час оголошення про наміри балотуватися в президенти він сказав: «Якщо хтось переверне зовнішньополітичну орієнтацію, якщо вони (очільники трьох партій, які зараз складають парламентську коаліцію, серед них — Фіцо та Пеллегріні — ред.) скажуть, що війна в Україні — це справа рук Заходу, якщо вони намагатимуться ізолювати Словаччину, я буду протистояти їм».
Натомість Петер Пеллегріні, як представник коаліції, яку очолює Фіцо, виступає проти збройної підтримки України у війні з Росією. Однак саме Пеллегріні заявив, що попри те, що нинішній уряд не підтримує військову допомогу для Києва, Словаччина буде продовжувати виконувати оборонні контракти з Україною, які уклав попередній уряд.
А яка взагалі роль президента у Словаччині?
Словаччина — парламентська республіка, тому посада президента в країні церемоніальна, але він ратифікує міжнародні договори, призначає вищих суддів і є головнокомандувачем Збройних сил. Також президент може накласти вето на ухвалені парламентом закони.