Як піклуватися про своє здоров’я у зоні бойових дій? Частина 1: гінекологія

Authors:
INSCIENCE
Як піклуватися про своє здоров’я у зоні бойових дій? Частина 1: гінекологія

Наші партнери в рамках платформи доказової інформації про здоров’я «Бережи себе» провели опитування серед жінок, які перебували або перебувають у зонах бойових дій.

На основі опитування команда разом із доказовими лікарками та експертками — гінекологинею Наталею Лелюх, психологинею Наталією Велковою та сімейною лікаркою Мариною Красніковою — створили інформаційну брошуру з рекомендаціями щодо піклування про своє здоров’я, яка складається з трьох блоків: «Гінекологічне здоров’я та урологія», «Функціональні порушення шлунково-кишкового тракту» та «Ментальне здоров’я».

«Свідомі» публікують частину рекомендацій з першого блоку «Гінекологічне здоров’я та урологія».

Повною брошурою у форматі PDF поділиться на початку наступного тижня.  

Менструація та збій циклу

Коли організм перебуває під впливом хронічного стресу або гострої стресової реакції, часто зникає менструація. Це захисна реакція репродуктивної системи. Якщо немає інших симптомів — больових відчуттів, кровотечі — найімовірніше, це не потребує лікування. Як тільки стан стресу мине, менструальний цикл відновиться.

Менструація не приходить

Це найчастіший сценарій. Що робити, якщо ви в зоні бойових дій і не можете звернутися до лікаря/ки?

Тест на вагітність. Якщо є ймовірність, за можливості тест варто зробити якомога швидше.

Лікувати затримку не треба.

Викликати менструацію своїми силами теж не потрібно.

Якщо немає інших симптомів, то, якщо це можливо за тих умов, у яких ви перебуваєте, спробуйте виспатись і забезпечити собі спокій. 

Менструація не приходить і є інші симптоми

Якщо затримка супроводжується іншими симптомами, сценарій «невтручання» змінюється.

Затримка менструації й болять* груди

*болять так, що до них неможливо доторкнутись)

Це майже норма, хоча й неприємна. Режим «невтручання» можна замінити на легкий самомасаж грудей, а також носіть зручну білизну, краще спортивну. У мирний час непогано працюють легкі знеболювальні мазі (потрібно наносити невелику кількість під час самомасажу).

Затримка менструації й болить живіт

Якщо біль сильний, раптовий або не знімається знеболювальними, єдиним варіантом буде звернутися за професійною допомогою, якщо є така можливість. Серед знеболювальних можна використовувати препарати з групи нестероїдних протизапальних на основі ібупрофену, декскетопрофену, кеторолаку або матемізолу натрію. Якщо перелічених препаратів немає, можете прийняти парацетамол, але його вплив на біль буде значно меншим.

Затримка менструації й виділяється молоко з грудей.

Рідина, схожа на молоко, яка виділяється з обох грудей, і відсутність менструації можуть бути наслідком сильного стресу або проявом захворювання гіпофіза. Воно не потребує екстреного лікування, але за першої нагоди записуйтесь до ендокринолога.

Менструальна кровотеча

Нормальною вважається крововтрата до 80 мл, але виміряти це навіть у мирних умовах доволі складно. Показником може стати частота зміни прокладки — якщо є потреба змінювати її щогодини, це може бути небезпечно. Найкраще, що можете зробити, — спробувати потрапити в гінекологічний стаціонар. 

Виділення між менструаціями

Незначні менструальні виділення, для яких вистачає декілька щоденних прокладок, — не привід бігти до лікаря/рки. Утім, коли ситуація покращиться та з’явиться можливість — варто пройти медичний огляд.

Обмежений доступ до води

Якщо обмежений доступ до води, для гігієнічних процедур можуть підійти вологі безспиртові серветки. Також можна намочити чисту ганчірку й інколи використовувати її, щоби протирати тіло. 

Якщо вода є, але ви не впевнені в її чистоті та якості — треба фільтрувати цю воду принаймні через марлю або ганчірку, щоб на них залишилися великі частки.

Для здоров’я немає потреби митися щодня чи декілька разів на день. За можливості, необхідно витиратися серветками чи чистою мокрою ганчіркою після походу в туалет. У піхві, якщо людина здорова, є природний антисептик. Основні проблеми з неприємним запахом і виділеннями з’являються, коли недостатньо ретельно обробляється зона ануса після дефекації або накопичується сеча на білизні чи лобковому волосі.

Кандидоз

Якщо з’явився свербіж, дискомфорт чи неприємні виділення, а раніше був кандидоз, але немає доступу до лікаря/ки та/чи ліків, можете використовувати розчин соди (1 ч.л. на літр води). Цим розчином можна митися ззовні до трьох разів на день (до п'яти днів). Якщо є ліки з клотримазолом, їх теж можна використовувати, наносячи на вульву та всередину піхви.

Цистит

Цистит — це запалення сечового міхура, частіше бактеріальне. Імунна система організму намагається впоратися з небажаними гостями й, зокрема, використовує сечовий потік для швидшого одужання.

Що робити при циститі?

Утеплити ноги. 

Пити багато теплої води/чаю. Обережно споживайте кислі фрукти та ягоди (лимон, журавлина). Особливо, якщо раніше у вас  був виявлений “пісочок” (оксалати та урати в аналізі). Потік сечі — це додатковий механізм одужання. Чим більше ви ходите в туалет, тим менше шансів у бактерій зупинитись і розмножитись. Єдина незручність — це підвал без туалету. Однак постарайтеся подбати про цей нюанс, аби була можливість часто ходити в туалет, хоч і у відро.

Випити будь-які таблетки на основі нестероїдних протизапальних:

активна речовина — ібупрофен (400 або 600 мг). Однак потрібно з обережністю приймати ці ліки людям із виразковою хворобою, особливо на тлі стресового загострення. Ібупрофен можна приймати три дні по одній таблетці двічі на добу (сама ж добова доза — не більше, аніж 1200 мг).

Тепло на живіт та поміж ніг

Ідеально — грілка. Також можна покласти пластикову пляшку з теплою водою.