«Боляче все — сидіти, лежати, ходити». Утома, яка не минає: що таке фіброміалгія?
ревматологиня Катерина Заічко
«Мені пощастило — ще з медичного університету я знаю, що є така хвороба як фіброміалгія (ФМ). Цей стан почав вивчати мій науковий керівник задовго до того, як це стало “мейнстримом”. Проте для більшості фіброміалгія — це щось незрозуміле, ледь не міфічне», — розповідає ревматологиня Катерина Заічко.
На жаль, ця хвороба дуже реальна і ближче, ніж здається. У таких країнах, як США, Канада та деяких інших пацієнти з діагнозом фіброміалгія можуть навіть отримати інвалідність.
Спільно з ревматологинею Катериною Заічко з’ясовуємо причини, симптоми та головне про лікування загадкової хвороби.
Що таке фіброміалгія?
Назва хвороби походить від латинського «fibro» — сполучна тканина, грецького «myo» — м’яз і «algos» — біль. Тобто дослівно означає «біль м’язів і сполучної тканини».
Часто можна зустріти такі терміни, як фіброміалгічність, фіброміалгічний синдром та інші дива. Проте фіброміалгія — це єдиний коректний медичний термін.
Це захворювання може маскувати перебіг інших ревматологічних станів — анкілозивного спондиліту, ревматоїдного артриту та інших. Його основою є феномен центральної сенситизації — явище, коли тіло людини реагує болем на ті подразники, які зазвичай його не викликали.
Які симптоми має фіброміалгія?
Краще, ніж про це написала пацієнтка із ФМ Керрі Хамлет, я не скажу:
«Найкращий спосіб описати фіброзний спалах — сказати, що це найгірший випадок грипу, який у вас колись був. Ви відчуваєте м’язи, про які ви навіть не підозрювали, що вони у вас є, ви страждаєте, як божевільні, важко знайти зручний спосіб сидіти, бо все ваше тіло болить. Додайте до цього стану сильну втому, яка не минає, головний біль, відчуття перебування в тумані, запаморочення. Це справді схоже на страшний грип. Однак це не завжди відбувається протягом дня чи тижня. Це може тривати місяці!»
Фіброміалгія — це розлад, що характеризується поширеним м’язово-скелетним болем і супроводжується перевтомою, порушеннями сну, пам’яті та настрою. Звісно, проявів може бути менше, а може бути ще більше. Це індивідуально. Наприклад, пацієнти/ки можуть мати тривожний та / або депресивний розлади на додачу до інших симптомів ФМ.
Хороша новина в тому, що, попри відчуття болю, внутрішні органи та системи не страждають. Тож специфічних змін, які можна зафіксувати лабораторно чи інструментально, не буде. Власне, це часом і ускладнює діагностику захворювання й подовжує в часі страждання пацієнтів/ок.
Як і чому розвивається фіброміалгія?
Конкретна причина, чому розвивається хвороба, поки невідома. По суті ФМ є захворюванням центральної нервової системи, хоча вторинні фактори, як-от інфекції або сильний стрес, можуть спровокувати або увімкнути центральні механізми.
Центральна сенситизація може об’єднувати безліч симптомів. За такого стану нервова система стає дуже реактивною. Процес опосередковується за допомогою нейротрансмітерів — хімічних речовин, які передають відповідні сигнали. Ряд досліджень показав, що пацієнти/ки з ФМ мають певні нейрохімічні відхилення.
Які фактори ризику розвитку фіброміалгії?
Жінки страждають на захворювання значно частіше.
Основні фактори ризику:
- генетична схильність;
- стрес;
- аутоімунні хвороби, як-от ревматоїдний артрит, анкілозивний спондиліт, псоріатичний артрит тощо.
Це лікується?
Передусім я б хотіла звернути увагу на діагностику. Вкрай важливо діагностувати хворобу вчасно. За першої підозри або болю незрозумілої природи, не відкладайте візит до фахівця/чині.
На жаль, у своїй практиці я часто зустрічаю пацієнтів/ок, які поневірялись від одного до іншого лікаря роками, перш ніж їм поставили діагноз. ФМ має діагностувати фаховий/а лікар/ка-ревматолог/иня або невролог/иня, який/а є обізнаними щодо останніх критеріїв діагнозу та вміють їх застосовувати.
Існує два підходи до лікування фіброміалгії:
- Немедикаментозний: масаж, йога, плавання, пілатес, когнітивно-поведінкова терапія.
- Медикаментозне лікування. Конкретні ліки може призначити виключно фаховий/а лікар/ка. Звичайні нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) тут не завжди ефективні. Адже при ФМ — інший механізм виникнення болю.
- Часто ефективним є поєднання методів. Не менш важливо пам‘ятати, що ФМ може виникати на фоні ревматологічної хвороби, яку теж потрібно лікувати.
Полегшити симптоми можуть йога, вправи на розтягнення м’язів, дихальні техніки, тепла ванна або гарячий душ. Також помічними можуть бути зміна стилю життя, комбінація певних фізичних вправ та когнітивно-поведінкова терапія.
Які прогнози щодо лікування?
Ефективність лікування відрізняється залежно від таких факторів:
- важкості симптомів фіброміалгії;
- за яких умов хвороба почала розвиватися та в якому віці;
- хвороба розвинулася самостійно чи на фоні інших станів.
Беззаперечно, вилікувати хворобу можливо, але часто це займає більше часу, ніж того б хотіли як пацієнт/ка, так і лікар/ка.
Вам може видатись, що матеріал вийшов трохи похмурим. Проте ФМ — це серйозна хвороба, яка приносить пацієнтам/кам багато страждань. Водночас хворих часто запевняють, що вони все вигадують.
І поки десь у Канаді пацієнт/ка оформляє листок непрацездатності через свій стан, вулицями України ходять люди, які страждають на ФМ, не розуміючи навіть, що з ними. І з часом вони втрачають надію почувати себе добре. Тому я дуже хочу, аби цей матеріал якщо не змінив ваше ставлення до цієї хвороби, то хоча б відкрив сам факт її існування. А знати — це вже половина шляху.
Я добре пам‘ятаю пацієнта віком 28 років, який був у понад 35 лікарів/ок за останні 16 років, щоб зрозуміти, що з ним. І як він плакав від радості, коли я встановила діагноз. Зараз пацієнту набагато краще, і він на шляху до одужання.