Герої про героїв: як працюють ветеранські видавництва
Вже майже 1,5 роки триває повномасштабне вторгнення в Україну та дев’ятий рік російсько-української війни. Сучасні події фіксують не лише в новинах, фільмах чи документальних сюжетах. Власний досвід, пережиті спогади та уроки описують і в книгах, а серед авторів є багато військових та ветеранів.
Аби краще інтерпретувати мілітаристську літературу в українське суспільство деякі ветерани створюють власні видавництва. Видають не лише книги для військових. Вони також працюють з історичною та дитячою літературою, аби діти могли краще розуміти події в Україні та комунікувати з батьками, які воюють.
«Нашому поколінню випав шанс знищити Росію, як явище. І книги — націоналістичні, українські, про нашу історію — натхнення для наших воїнів!», — сказав ветеран та засновник видавництва «Markobook» Марко Мельник. .
Про те, чи можуть видавництва ветеранів бути бізнесом, а не лише хобі, які книжки видають ветерани та якою бачать свою основну місію говорили на книжковому фестивалі «KyivBookFest ».
Видавництво «Пропала грамота»
У 2019 році військовослужбовець Олексій Бешуля заснував видавництво «Пропала грамота». Чоловік служив у розвідувальних батальйонах, у 2014-2015 роках виконував завдання з оборони Маріуполя. Після початку повномасштабного вторгнення Бешуля долучився до лав Збройних Сил України.
«Пропала грамота — це хобі Олексія, яке переросло в бізнес. Він завжди жартує про те, що в нас виходять книжки, які він сам або його побратими хотіли б прочитати», — каже заступниця директора видавництва Оксана Ляпова.
Основна тематика видавництва — це українська мілітаристська література. Проте також в асортименті є перекладені твори про людей, які в різний час та різних країнах виборювали свободу та незалежність своєї держави.
Навесні 2022 року «Пропала грамота» планувала випустити чергову партію новинок. Були готові макети дизайну обкладинок, а 22 лютого 2022 року оголосили передзамовлення на книги. Однак роботу компанії зупинило повномасштабне вторгнення. Усі кошти з рахунків видавництва Олексій Бешуля переказав на підтримку ЗСУ.
До початку великої війни основною аудиторією видавництва були військові. Проте наразі це також цивільні, переважно чоловіки, яким цікава історична література, пригодницькі мемуари.
Оксана Ляпова розповіла про одну із книг, яку вони реалізували за підтримки Українського ветеранського фонду — «Час Відважних» Євгенія Ролдугіна.
«Це про хлопця, який загинув на фронті восени 2022 року. Це про рефлексії молодого військового, який у 2014-му році полишив мирне життя, спорт, свої захоплення і пішов воювати добровольцем», — говорить заступниця директора.
Наразі видавництво працює над перекладом книги — «Посттравматичне зростання. Історії успіху отриманні після травми». Книжка буде для того, щоб зрозуміти як не лише подолати травму та адаптуватися у цивільне житті, але і як пережитий досвід перетворити в успішні кейси, пояснює Оксана Ляпова.
Місія нашого видавництва — поширення мілітаристського руху, тому що нам потрібно бути войовничою нацією і після перемоги ця потреба нікуди не зникне,
— наголошує заступниця директора видавництва «Пропала Грамота» Оксана Ляпова.
Видавництво «Markobook»
У 2016 році ветеран Марко Мельник зареєстрував перше в Україні ветеранське видавництво «Markobook», яке з 2014 року діяло як редакція фронтового часопису полку «Азов». У 2014 році він пішов добровольцем у розвідку батальйону «Азов», згодом перекваліфікувався на військового журналіста та заснував перший в Україні фронтовий часопис.
«Це скоріше не хобі, а просто справа, якою хотілось займатися, щоб бути корисним суспільству. Матеріали, які вміщав в полкову газету, зібрав докупи і почав додавати збірки спогадів побратимів. Просив їх, щоб вони писали про власний досвід», — говорить Марко Мельник.
У 2016 році ветеран видав кілька збірок «Азовські спогади». Прибутку від книжки не було, а для друку Марко використав власні виплати за поранення.
Я хотів, щоб учасники бойових дій осягнули цінність свого досвіду на війні. Щоб вони побачили, що їх цінують інші. Важливо було зафіксувати в історії їхню участь та мотивацію у війні,
— розповідає видавець.
З початком повномасштабного вторгнення колектив видавництва пішов воювати, а офіс компанії перетворився на волонтерський штаб.
«Видавництва фактично не стало, ми померли як бізнес. Я просто роздаровував військовим, все, що у нас залишилося. Все майно видавництва пішло на волонтерську діяльність», — каже Марко Мельник.
За підтримки Українського ветеранського фонду вдалося реанімувати видавництво. Об’єднання допомогло надрукувати п’ять книг, які були майже готові до 24 лютого 2022 року. Станом на вересень 2023 року видавництво реалізувало близько 150 різних книг на різні теми — дитяча література, історична та ідеологічна поезія. 50% коштів від продажів видавництва йдуть на книжки для військових.
Одна з нещодавніх надрукованих книг — «Здолати Росію» Романа Коваля — про культурну та політичну боротьбу дисидентського руху в кінці 80-х на початку 90-х років.
Інша книга — «Тимчасово невстановлені» Валерія Пузіка.
«Це військова поезія про те, що є люди, які загинули на війні. Але вони залишаються з нами в пам'яті, вони дихають нам в потилицю і не дають забувати якою ціною ми зараз живемо», — наголошує видавець.
Також Марко Мельник згадує про книгу — «”Ісламська держава”: наймасштабніша битва сучасності».
«Це цінна і корисна книжка. Хоча назва не актуальна, тому що наймасштабніша битва в сучасній військовій історії відбуваються зараз в Україні. Проте книга допомагає по-іншому подивитися на війну в нашій країні», — каже видавець.
Наразі видавництво реалізовує проєкт, за яким планує зібрати кошти до 30 вересня та видати якомога більше примірників книги — Євгена Букета «30 війн із Zаклятим сусідом». У ній ідеться про понад тисячолітню історію російсько-українського збройного протистояння. Всі надруковані книги відправлять військовим у підрозділи на фронт.
«Ми хочемо, щоб кожен боєць зрозумів, що він частина чогось великого. У передмові до книги написано, що нашому поколінню випав історичний шанс — покінчити з абсолютним злом під назвою Росія», — каже видавець Марко Мельник.
Громадська організація «Асоціація учасників та інвалідів АТО»
Ініціатива не є видавництвом, але за їхньої участі видали комікс «Мій тато повернувся з війни». Посібник створений на основі життєвого досвіду ветеранів та їхніх родин, які поділилися з авторами своїми історіями та рекомендаціями щодо налагодження стосунків. Книга допомагає розібратися в емоціях та стосунках, зрозуміти та вирішити конфлікти у родині, а також дає поради, як знайти спільну мову із ветераном.
Основна мета цього проєкту — адаптувати ветеранів до соціального життя,
— каже менеджер благодійного фонду «Герої України» та представник громадської організації «Асоціація учасників та інвалідів АТО» Геннадій Кирилюк.
Комікс «Мій тато повернувся з війни» створений для сімей військових та ветеранів російсько-української війни, в першу чергу дітей 10 – 15 років.
Історія, що розкрита в коміксі, починається в умовах бойових дій, і продовжується після повернення батька з госпіталю. Тут описані непрості ситуації, в яких проявляються складності в спілкуванні між цивільними людьми та учасниками бойових дій.
«Дуже важливо було, щоб в проєкті працювали дорослі та дитячі психологи. Вони стримували мене не подати все дуже жорстоко. Вони допомогли адаптувати історію до дитячого віку», — каже автор та художник коміксу Олександр Корешко.
Геннадій Кирилюк говорить, що головним викликом під час реалізації коміксу було — написати історію для дітей про війну, травми, стрес, але подати це через історії та візуальний ряд і не налякати юних читачів.
Отримати книгу можна було за спеціальними умовами діти 10 – 15 років, чиї батьки є ветеранами російсько-української війни або чинними військовими.
Представник дитини заповнював реєстраційну форму для отримання безоплатного примірника книги-коміксу
Наразі планують також реалізувати наступну серію коміксу — «Моя Мама повернулась з війни».
«Основна мета друку подібних книг — це допомогти військовим, які постійно живуть в стресі, соціалізуватись та повернутися до цивільного життя», — каже представник громадської організації «Асоціація учасників та інвалідів АТО» Геннадій Кирилюк.