Іране, привіт! Що по русні?

Автор:
Андрій Римарук
Іране, привіт! Що по русні?

«Ну що засранці, всрались і побігли просити по світу»?

Збройні Сили України досить ефективно настріляли «Орланів». За моїми скромними підрахунками йдеться про понад 250 літаків. Потім на ринг вийшли небезпечні, але кострубаті «Куб» та «Ланцет», і чомусь зникли. Закінчились? Внутрішня російська «оборонка» не встигає. Сьогодні поговоримо про іранські «Шахіди» та «Мохаджери», яким вже скоро як і русні — пи…а! 

Свого часу для багатьох військових аналітиків стала несподіванкою ефективність ударних Bayraktar TB-2, яка вплинула на хід бойових дій, як в Азербайджані, так і в Україні. Щодо дронів-камікадзе, то їхня ефективність на фоні російських «Кубів» та «Ланцетів» здавалася досить низькою, оскільки лише за дуже сприятливих умов безпілотник був здатен ефективно знищити ціль; у більшості випадків вони не влучали, не розривались або були збиті, в тому числі і стрілецькою зброєю.

Вихід на ринг іранців змінив правила гри, оскільки їхній «Шахід» — це фактично крилата ракета з поршневим двигуном. Вона перебуває в іншому ціновому діапазоні: в десятки разів дорожча, ніж ті ж «Ланцети», проте набагато дешевша, ніж «Калібри». Зрозуміло, що вибухової речовини там менше, але ж не завжди її потрібно пів тонни — часто для знешкодження вартісного об'єкта цілком достатньо 50 кг в тротиловому еквіваленті. 

Тепер детальніше про характеристики:

  • дальність польоту — до 2500 км;
  • вага — 200 кг;
  • довжина — 3.5 метри;
  • розмах крил — 2.5 метри;
  • боєголовка — у носовій частині;
  • запуск — зі спеціальної платформи.

Найскладніше в цій ситуації — відстані. 

Країна відчула значне зменшення ракетних обстрілів, коли росіяни почали економити крилаті ракети. Усе частіше замість дорогих «Калібрів» чи ракетних комплексів «Іскандер» росіяни застосовують перероблені ракети від С-400. Це дозволило їм економити. Але тут раптом з’являється безпілотник, здатний пролетіти зі сходу на захід й знищити кількаповерхову будівлю. Тепер російська пропаганда постійно робить на цьому наголос, намагаючись створити видимість, що росіяни отримали суттєву перевагу.  

Що варто розуміти про ці безпілотники:

  • ходять низько, тому дальність їхнього виявлення українськими радіолокаційними станціями доволі низька;
  • досить потужні. Навіть промах неподалік від цілі може привезти до виведення її з ладу; 
  • дешевші за крилаті ракети «Калібр». Ми не знаємо, скільки саме їх закупили та скільки ще зможуть виробляти, але варто очікувати того, що менше їх не стане;
  • для навігації використовують просунуті модулі супутникового зв’язку, яким важко зашкодити засобами радіоелектронної боротьби.

З умовно хорошого: досить повільні, що спрощує роботу ППО у випадку їх виявлення; гучні, що дає можливість почути їх заздалегідь та сховатися в укриття. До того ж подивимося, як будуть працювати взимку.

Якщо іранська «оборонка» буде здатна виготовляти ці дрони у великі кількості і надалі, то варто памʼятати, що наше ППО швидко вчиться, і це лише питання часу, коли «Шахід» стане на тропу «Орлана», якого вже майже не видно в повітряному просторі України. 

У черговий раз намагаюсь переконати вас в тому, що мордору повільно приходить кінець. Ми виважено й стримано стоїмо і б’ємо ворога. Сьогодні вони звернулися до Ірану по допомогу, бо закінчилася власна техніка. Завтра до кого? Північної Кореї? А що далі? Будуть просити списи у Центральноафриканської Республіки?

Вірте в ЗСУ! Допомагайте армії, і все буде добре.