Премʼєр-міністр Польщі Моравецький представив уряд. Чому він може не отримати вотум довіри в польському парламенті?
Польський премʼєр Матеуш Моравецький представив новий уряд. Тепер він має два тижні на те, щоб отримати вотум довіри від Сейму Польщі.
Про це повідомляє RMF24.
Маріуш Блащак залишиться на посаді Міністра національної оборони. Міністром розвитку та технологій стане Марлена Малаг. Міністерство закордонних справ очолить Шимон Шинковський, а Міністерство юстиції — Марцін Вархол.
Сектором державних активів керуватиме Маржена Малек. Дорота Божемська очолить Міністерство сім’ї та соціальної політики.
13 листопада Президент Польщі Анджей Дуда прийняв відставку уряду та доручив Моравецькому формування нового кабінету.
Премʼєр-міністр мав на це два тижні. Упродовж цього терміну Моравецький заявляв, що його уряд «буде значно меншим, і в ньому буде велика кількість жінок». Так і сталося. Усього в уряді представлено 18 керівників, серед яких 10 жінок.
Відтепер Матеуш Моравецький має ще два тижні на те, щоб отримати вотум довіри від польського Сейму.
Відповідно до Конституції Польщі, якщо Моравецький не отримає голоси, то Сейм перебирає на себе повноваження формувати уряд. Кандидата в очільники уряду має висунути група, що складатиметься із щонайменше 46 депутатів.
Уряд Моравецького може не отримати вотум довіри від парламенту Польщі
15 жовтня у Польщі пройшли парламентські вибори, під час яких було зафіксовано найвищу явку виборців в історії демократичної Польщі.
Тоді «Право і справедливість» Качинського перемогла, отримавши 35.38% голосів виборців. ПіС випередила за голосами опозиційну «Громадянську коаліцію» Дональда Туска приблизно на 5%.
Окрім того, до палати парламенту пройшли коаліція «Третій шлях» («Польська селянська партія» і «Польща 2050») — 14.4%, «Нова Лівиця» — 8.61% та націоналістична «Конфедерація» – 7.16%.
Попри те, що «ПіС» має найбільшу кількість крісел у Сеймі, партія не отримала достатню кількість голосів, щоб гарантувати собі більшість.
Натомість 10 листопада опозиційні об’єднання «Громадянська коаліція», «Третій шлях» і «Лівиця» підписали коаліційну угоду. Таким чином опозиція складає більшість парламенту.
Ми хочемо показати всім, що настають безпечні зміни — для всіх, незалежно від того, як вони вірять, за кого голосували й що хочуть робити зі своїм життям. Це перша відкрита коаліційна угода польських урядів,
— сказав лідер партії «Польща 2050», що входить до «Третього шляху», Шимон Головня.
Через обʼєднання опозиції уряд Моравецького не буде визнаним. Спроби сформувати уряд опозиція назвала «фарсом і затягуванням часу».
Ми всі знаємо, що це одна велика комедія,
— сказав депутат від «Громадянської коаліції» Марчин Кервінський.
Окрім того, польська опозиція заявила, що має сама сформований уряд.
Водночас Кервінський заявив, що уряд потенційного прем'єр-міністра Дональда Туска «з погляду складу міністрів сформований на 100%».
Що відомо про «Громадянську коаліцію» та самого Дональда Туска?
Дональд Туск — колишній Премʼєр-міністр Польщі (2007-2014) та очільник Європейської Ради (2014-2019). Брав участь у президентських виборах 2003 року.
Ще у 2001 році створив партію «Громадянська платформа».
У 2005 році «Громадянська платформа» посіла друге місце на парламентських виборах, поступившись «ПіС». А у 2007 році на дострокових виборах партія таки перемогла та висунула на посаду премʼєра Дональда Туска.
Туск із 2014 року визнавав війну проти України та називав санкції проти РФ найкращим способом боротьби з агресією.
У 2018 році «Громадянська платформа» увійшла в «Громадянську коаліцію» — універсальний політичний альянс. Коаліція складається з політичних партій, що займають політичні позиції від лівоцентристів до правоцентристів.
У виборах у жовтні 2023 року обʼєднання брало участь у ролі протиставлення до керівної партії «Право і Справедливість».
«Громадянська коаліція» критикує рішення керівної партії «ПіС» щодо України, зокрема й заборону на імпорт українського зерна.
22 вересня голова партії Дональд Туск запропонував «створити інфраструктуру, яка не буде перешкоджати транзиту українських продуктів через Польщу, але не дасть їм залишитися в країні».
Раніше Свідомі розповідали про «Громадянську коаліцію» та інші партії-учасниці парламентських виборів у Польщі, а також їхню позицію щодо України.