Ви чоловік і хочете профілактично обстежитись: ось що вам варто знати. Частина перша

Авторка:
Наталія Бушковська
Ви чоловік і хочете профілактично обстежитись: ось що вам варто знати. Частина перша

Наразі турбота про своє здоров’я стає все більш популярною, зокрема серед чоловіків. І це прекрасна тенденція! 

Створили для вас текст-підказку, які профілактичні огляди важливі для чоловіків віком від 18 до 39 років. 

Перевірка тиску

У цьому питанні все залежить від віку та наявності проблеми з тиском. Якщо вам від 18 до 39 років, ви ніколи не мали скарг на підвищений тиск та добре себе почуваєте, то тонометром достатньо користуватись принаймні один раз на 3–5 років.

Мова саме про профілактичну перевірку. Якщо ж ваш тиск буде вищий за норму, то моніторити його треба частіше. З якою саме регулярністю — визначить ваш/а лікар/ка з урахуванням вашого самопочуття.

Нормальним вважається тиск, де верхня позначка не перевищує 120 мм рт. ст., а нижня — 80 мм рт. ст.

Варто перевіряти тиск принаймні один раз на рік, якщо:

  • він коливається в межах 120–129/70–79 мм рт. ст.
  • у вас діабет, проблеми з нирками, захворювання серця, надмірна вага;
  • є близькі родичі з гіпертензією (високим тиском).

Тиск 130 мм рт. ст. і вище — це червоний прапорець. За такого стану ваш/а лікар/ка може діагностувати гіпертензію першого ступеня. Надалі лікар/ка має надати рекомендації щодо контролю тиску, коригування стилю життя та медикаментозної терапії.

Скринінг рівня холестерину

Жироподібна сполука холестерин є вкрай важливою для обігу ліпідів та функціонування організму людини загалом. Проте його надмірна кількість може призводити до закупорювання артерій та серцевих захворювань.

Якщо ви не маєте ризиків коронарної хвороби серця, слід починати перевіряти свій холестерин у віці 45 років. Якщо ризики коронарної хвороби серця існують — моніторити холестерин з 20 років.

Серед ризиків коронарної хвороби серця:

  • надмірна вага;
  • низька фізична активність;
  • нездорове харчування;
  • випадки інфарктів та інсультів у родині у відносно ранньому віці (50 років або раніше).

Якщо ваш холестерин у нормі, то наступну перевірку варто зробити через п’ять років. Якщо протягом цього часу ви змінили стиль життя (наприклад, набрали вагу) або у вас виявили діабет, серцеві захворювання, хвороби нирок, вам можуть рекомендувати робити скринінг частіше.

Скринінг на діабет

Перевірятися на діабет рекомендують із 35 років кожні три роки. Вам можуть радити робити обстеження раніше та/або з більшою регулярністю, якщо:

  • ваші родичі першої лінії мають діабет;
  • маєте надмірна вага;
  • маєте високий тиск, переддіабетний стан, хвороби серця.

Основними аналізами для виключення «предіабету» та діабету є глюкоза сироватки натще та глікозильований гемоглобін.

Стоматологічний огляд

Відвідуйте стоматолога/иню 1–2 рази на рік для профілактичного огляду та гігієнічної чистки зубів. Лікар/ка може призначити додаткові візити за потреби.

Офтальмологічний огляд

Якщо є проблеми із зором, то відвідувати лікаря/ку слід кожні два роки або частіше, якщо маєте такі рекомендації. Якщо маєте діабет, огляд з обстеженням сітківки ока потрібно проходити принаймні раз на рік.

Перевірка тестикул (чоловічі статеві залози)

Раніше чоловікам могли радити самостійно перевіряти свої тестикули на наявність новоутворень. Проте наразі лікарі виступають проти таких методів. Практика показала, що користі від таких регулярних оглядів немає.

Якщо помічаєте в себе зниження лібідо та еректильної функції, варто перевірити статеві гормони: тестостерон загальний та індекс вільного тестостерону.

Інфекційні захворювання

Усі дорослі люди до 79 років мають принаймні раз у житті протестуватись на гепатит С. У період від 15 до 65 років варто хоча б раз обстежитись на вірус папіломи людини.

Залежно від стилю життя, можуть порадити пройти перевірку на сифіліс, хламідії та інші інфекції. Найвищі ризики мають підлітки та сексуально активні дорослі люди.

Найпоширеніші типи інфекцій, які передаються статевим шляхом (крім вже згаданих):

  • ВІЛ;
  • генітальний герпес;
  • гепатит В;
  • генітальні бородавки (вірус папіломи людини);
  • трихомоніаз.

Так, наприклад, лише 30 % людей із трихомоніазом мають симптоми, тому ви та ваш/а партнер/ка можете й не знати, що хворієте. Частими симптомами захворювання є відчуття свербіння і печіння в ділянці геніталій, дивні виділення, неприємний запах. Без лікування антибіотиками хвороба може тривати місяцями або навіть роками.