Їх вбила Росія: жінки, які загинули, захищаючи Україну

Авторка:
Агенція медійного росту «АБО»
Їх вбила Росія: жінки, які загинули, захищаючи Україну

Агенція медійного розвитку «АБО» з початком повномасштабного вторгнення створила «Меморіал: вбиті росією». Меморіал пам'яті зберігає імена цивільних та військових, які загинули внаслідок вторгнення Росії в Україну. 

«Свідомі» у співпраці з «Меморіал: вбиті росією» розповідають про жінок, які пішли захищати суверенітет України зі зброєю в руках та загинули.

Старша сержантка Марія Власюк загинула 24 травня 2022 року під час бойових дій на Луганщині. Дівчина служила фельдшером евакуаційного відділення медичної роти 80-ї окремої десантно-штурмової бригади.

Марія народилася на Рівненщині. Закінчила Рівненський базовий державний медичний коледж, після цього працювала у міській лікарні Рівного. Наприкінці осені 2016 року вирішила присвятити себе військовій службі.

Несла службу на Донеччині. Сім місяців без відпочинку вони з водієм швидкої забирали поранених, надавали першу допомогу і везли бійців у шпиталі.

За час повномасштабного вторгнення Власюк пройшла Херсонщину, Миколаївщину та Харківщину. Остання ротація була на Луганщині, де вона врятувала сотні побратимів. У квітні 2022 року Марію нагородили орденом «За мужність» III ступеня. 

Дівчина розповідала друзям, що найближчим часом хоче вступити до університету і здобути фах травматолога. Хотіла рятувати людей та любила французьких бульдогів. 

У день загибелі їхала на евакуацію поранених побратимів. Росіяни обстріляли дорогу з артилерії. Захисниця загинула від осколкових поранень.

Бойовий медик 14-ї бригади Катерина Ступницька загинула 8 березня 2022 року на Київщині. У її медичний пункт влучив російський снаряд. Катерині посмертно надали звання Герой України. Їй було 25 років.

Дівчина народилася у селі Залізниці на Рівненщині. Ще з дитинства вона знала, що стане медичкою.

«Змалку мріяла про медицину. Усі ляльки були моїми пацієнтами. А ще мене дуже вабив білий халат», — розповідала Катерина в інтерв’ю 2020 року.

Коли їй було 20, уклала контракт із ЗСУ. Батьки намагалися переконати її бути цивільним медиком, але вона знову і знову перепідписувала контракти. А з початком повномасштабного вторгнення вирушила на передову бойовим медиком 14-ї окремої механізованої бригади імені князя Романа Великого.

8 березня 2022 тривали важкі бої за визволення селища Макарів на Київщині, через яке росіяни мали намір прорватись до столиці. Того дня підбили екіпаж танка командира роти, і Катерина вирушила на евакуацію. Під вогнем змогла евакуювати і командира, і членів екіпажу. Надала медичну допомогу і вивезла танкістів для подальшої евакуації у безпечне місце. 

Сама ж повернулась до підрозділу. Ввечері росіяни завдали ракетно-бомбових ударів по периметру, снаряд влучив прямо у будівлю, яка слугувала медичним штабом. Побратими дівчини до останнього вірили, що Катю можна врятувати, з надією розбираючи завали.

Старший бойовий медик Інна Дерусова загинула на Сумщині 26 лютого 2022 року від артилерійського обстрілу. Інна стала першою жінкою, яка отримала посмертно звання Герой України. Сержантка була бойовим медиком 15-го окремого мотопіхотного батальйону «Суми» 58-ї бригади.

Інна Дерусова народилася у місті Кривий Ріг. Прийшла до ЗСУ у 2015, виконувала завдання у Золотому, Горіховому, Верхньоторецькому, Авдіївці, Кримському, Торецькому та Пісках.

Працювала з цивільними медиками. За словами побратимів, за два тижні робила з них справжніх бойових медиків, готових до завдань на передовій.

24 лютого 2022 року поверталася з відпустки, однак затрималася в Охтирці на Сумщині. 26 лютого, надаючи допомогу пораненому, Дерусова загинула.

Військовослужбовиця Вікторія Кіященко загинула 15 березня 2022 року під час авіаудару біля Волновахи на Донеччині. Захисниця чергувала на блокпосту. За місяць до цього жінці виповнилося 38 років.

Вікторія народилася у Рубіжному Луганської області. Працювала соціальним педагогом. Любила слухати музику і танцювати.

У жовтні 2020 року приєдналася до Збройних сил. Під час повномасштабного вторгнення служила в лавах 46-ї окремої десантно-штурмової бригади. 

«Не хочеться вірити в цю страшну втрату. Словами важко залікувати серце та життєву рану. Однак світлі спогади завжди будуть в наших серцях», — зазначив чоловік загиблої Олег.

Бойовий медик Ксенія Грицина загинула 11 вересня 2022 року, надаючи допомогу побратиму під Попасною на Луганщині. Їй було 29 років.

Ксенія народилася в селі Вишнівчик Хмельницької області. Здобула фах кухаря-кондитера. У 2021 році вирішила пов’язати своє життя з армією, тому підписала контракт на військову службу, здобула спеціальність бойового медика. Під час повномасштабного російського вторгнення несла службу в лавах 24-ї окремої механізованої бригади імені Короля Данила. 

«Ми мали відсвяткувати перемогу України, але сьогодні я проводжаю тебе в твою останню путь. Захищай з небес свого синочка», — написала подруга Катя Чайковська.